Yedek Parça

Orijinal Yedek Parça Nedir ve Kullanım Avantajları;

Birbiriyle uyum içinde çalışan parçalar bir araya getirilerek komponentler bunlarda bir araya getirilerek makinalar oluşturulur.
Örneğin İş makinalarında ekskavatörleri göz önüne alalım. Ekskavatörler; güç üretimi için motor, motor gücünü hidrolik olarak diğer sistemlere aktarmak için hidrolik pompa, makinanın yürümesi için yürüyüş takımları, kazma ve koparma v.b. işleri yapmak için ise arm, boom, kova ve silindirler den oluşur. Aslında bütün bu sistemler yakıtın yanmasıyla elde ettiğimiz gücün işe dönüştürülmesi için tasarlanmıştır.

Nasıl mı? Sisteme daha detaylı bakalım isterseniz; piston üzerinde yakıtı patlatarak oluşturduğumuz gücü motor krankına aktarırız, krankın aldığı bu gücü dönme hareketiyle hemen önünde bağlı olan hidrolik pompa şaftına aktarırız. Hidrolik pompa dönmeye başlayarak hidrolik yağda bir basınç oluşturur ve bu basıncı valfler ve hidrolik hortumlar aracılığıyla makinanın yürümesi için yürüyüş grubuna, kazı ve sökü yapmak içinse arm boom ve kova silindirlerine iletiriz.

Sistemin mantığı basit ama markaları marka yapan, bütün bu ekipmanları en uzun ömürlü ve en uygun fiyatla müşteriye sunmaktır. Elbetteki bu, çok ciddi araştırmalar ve teknoloji sayesinde elde edilir. Dünyada birkaç işmakinası firması makinasının bütün aksamını yedek parçasına kadar tasarlar. Bunlardan biride Komatsu’dur.

Neden Orijinal Yedek Parça;

Makinayı meydana getiren parçalar imalat aşamasından önce en ince ayrıntısına kadar tek tek tasarlanır.

Bu parçalar tek başına çalışmadığı için mutlaka eş çalışacağı parçalarla birlikte tasarlanmak zorundadır.

Örneğin motor kısmında kranka bakalım; Piston, piston kolu aracılığıyla kranka bağlanır ve piston kolu krank üzerinde çalışır.Eğer biz piston koluyla krank arasına yataklamalar koymasaydık piston kolu ve krank birbirine sürterek çok kısa sürede aşınacak ve bunları değiştirmek zorunda kalacaktık.

Ama yataklamalar kullanarak bu maliyetlerden kurtuluruz. Üretici firma hangi parçanın daha önce aşınması kırılması veya kopması gerektiğini hesaplamak ve tasarlamak zorundadır. Parçaların hangi özellikte olması gerektiğini ancak firmanın kendi bilgisindedir.

Bununla beraber dişlileri örnek alalım. Hangi dişliye ne kadar gücün veya darbenin geldiğini üretici firma bilir ve o dişlileri buna göre tasarlar. Yan sanayi olarak imal edilen bir dişlinin yüzey sertliğini çok veya az olması onun dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Eş çalışacağı dişlilerin birbirini bozmaması gerekir ve özelliklerini üretici firma bilir. Anlaşılması için, plastik dişli kullanılması mecbur olan bir yerde bu dişliyle birlikte çok sağlam ve dayanıklı olan çelikten yapılan bir dişli kullanalım. Dişliler çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra daha yumuşak olan ve plastikten imal edilen dişli parçalanacaktır. Ama her iki dişliye plastikten imal ederseniz sistem çalışmaya devam edecektir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Yedek parçanın o anki fiyatını değil, kullanım ömrü boyunca maliyeti dikkate alınmalıdır.

Yan sanayi ürün satan parçacıların sizlere hazırladığı listelerde parçanın yanında yazan; ithal, yerli, Japon gibi ifadelerinde hiçbir önemi olmadığı bu bilgiler ışığında görülmektedir.

Komatsu yedek parçaları, Temsa İş Makinaları ve Komatsu garantisi altındadır. Aldığınız yedek parçayı yetkili servisimizde taktırdığınız takdirde işçilik ve parçadan dolayı diğer aksamlara gelecek hasar da bedeline bakılmaksızın garantimiz altındadır.

WhatsApp chat